Zahvaljujući svom najboljem igraču Švajcarci trijumfovali protiv Francuske u Lilu (3:1) i osvojili prvu titulu Dejvis kupa u istoriji.

FEDERER "ZATVORIO" VITRINU: Rodžer doneo prvu "salataru" Švajcarskoj! (VIDEO)

> 14:23

Rodžer Federer obezbedio je Švajcarskoj prvu "salataru" u istoriji!

On je u prvom meču singla poslednjeg dana finalne borbe sa Francuskom u Lilu savladao Rišara Gaskea rezultatom 3:0, po setovima 6:4, 6:2, 6:2 i tako Švajcarskoj obezbedio treći, pobednički bod.

Rišar Gaske dobio je priliku da igra u singlu, nakon što je Žo Vilfred Conga odustao zbog povrede desne ruke nekoliko sati pre početka meča sa Fedrerom.

Prethodno je Stanislas Vavrinka u petak bio bolji od Žoa Vilfreda Conge u četiri seta (6:1, 3:6, 6:3, 6:2), zatim je Gael Monfis doneo izjednačenje Francuzima dobivši Federera sa 6:1, 6:4, 6:3, a onda su Vavrinka i Fedeks bili bolji u dublu u subotu od Žilijena Benetoa i Gaskea (6:3, 7:5, 6:4).

Švajcarci su tako osvojili prvi trofej u Dejvis kup takmičenju u istoriji, nakon što su 1992. poraženi u finalu od selekcije SAD (3:1). Ekipu Švajcarske tada su predvodili Mark Rose i Jakob Hlasek, a bolji od njih bio je američki "drim tim" - Andre Agasi, Pit Sampras, Džim Kurijer i Džon Mekinro.

Švajcarci su uoči finala u Francuskoj izjavljivali da je ovo prilika koju neće propustiti jer u ekipi poseduju dvojicu igrača iz top 5. Sten i Rodžer spremno su prihvatili sav teret borbe na fudbalskom stadionu u Lilu, pa su čak igrali u dubl, izašavši na teren umesto najavljenih Marka Kjudinelija i Mihaela Lamera.

Rodžer Federer, igrač koji je ostvario najviše pobeda za nacionalni tim Švajcarske (51), tako je briljantnoj niski trofeja (rekordnih 17 grend slem trofeja osvojenih na sva četiri turnira, ukupno 82 titule, od čega šest na završnim Mastersima sezone, srebrna medalja u singlu i zlatna u dublu na Olimpijskim igrama) pridodao jedini pehar koji mu nedostaje u karijeri.