Na današnji dan pre 35 godina košarkaška reprezentacija Jugoslavije osvojila je zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Moskvi.

STARIJI SE RADO SEĆAJU: Pre 35 godina 'Juga' osvojila zlato na Olimpijskim igrama! (VIDEO)

> 13:01

Jugoslavija je oduvek bila velesila u kolektivnim sportovima, a košarka se, nekako, uvek izdvajala kao miljenica svih građana.

Do 1980. godine i Letnjih Olimpijskih igara u Moskvi čekali smo na to zlato. A na tim Igrama (mora se reći da nije bilo selekcije SAD koja je u vremenu "hladnog rata", bojkotovala takmičenje), Jugoslavija se popela na najviše postolje.

To je bilo jedino "zlato" koje je nedostajalo Jugoslaviji do tada na velikim takmičenjima.

Bila je to fenomenalna generacija:

Krešimir Ćosić, Dražen Dalipagić, Mirza Delibašić, Dragan Kićanović, Zoran Slavnić, Željko Jerkov, Andro Knego, Ratko Radovanović, Rajko Žižić, Duje Krstulović, Mihovil Nakić, Branko Skroče.

Selektori su bili Ranko Žeravica i Mirko Novosel.

U finalu, Jugoslavija je pobedila Italiju 86:77, a meč će ostati upamćen i po namernom grubom prekršaju Dina Menegina nad Draganom Kićanovićem, koji je iznet sa terena i potom je prebačen u bolnicu, a nije ni bio na pobedničkom postolju.

Jugoslavija - Kuba 112:84
Jugoslavija - SSSR 101:91 (posle produžetaka)
Jugoslavija - Brazil 96:95

Finalni meč bio je igran 30. jula 1980. Italija ne bolje počela utakmicu, ali je Jugoslavija potom napravila seriju od 10:0 i prednost nije ispuštala do kraja.