Evropski prvak na ivici provalije

> 00:51

Slovenci padaju u ambis, spasa nema na vidiku.

Posle Grčke, i Litvanija ide u ambasadu Kine!

Košarkaši Slovenije poraženi su od Turske u Stožicama sa 86:77 i ostali poslednji u grupi I kvalifikacija za Mundobasket u Kini. Meč je prelomio hladnokrvni Skoti Vilbekin u poslednjoj četvrtini kada su Turci po prvi put napravili dvocifrenu razliku.

Upravo je Vilbekin bio najefikasniji kod pobednika uz Furkana Korkmaza sa 22 poena. Korkmaz je imao dva više – 24. Džedi Osman je dodao 19 poena, a Slovencima nije bila dovoljna odlična partija Entonija Rendolfa i njegova 24 poena.

Četrnaest je imao Blaž Mesiček, a po deset Vlatko Čančar i Miha Lapornik. Prvacima Evrope je "glave" došao očajan procenat šuta sa linije slobodnih bacanja (19/34), bolji šut Turske za tri poena (13/28) i manje izgubljenih lopti. I pored toga, Slovenija je imala svoje šanse i držala priključak sve do polovine poslednje deonice.

Slovenci su imali šansu da se približe na četiri i po minuta do kraja. Douš Balbaj je skočio pod košem, ali promašio zicer i ostao na zemlji dok su domaćini krenuli u kontru. Fauliran je Matič Rebec i promašio je oba slobodna bacanja. Kada to prvak Evrope nije iskoristio Turci u narednom napadu uz malo sreće imaju samog Skotija Vilbekina na trojci koji ne prašta i pogađa trojku za 79:71.

Samo koji sekund kasnije nakon faula Lapornika Furkan Korkmaz daje jedan od dva penala i donosi najveću prednost Turskoj od početka meča 80:71. Vilbekin nakon toga cepa mrežicu od table, ali ga je pri doskoku uhvatio grč. Turska je otišla na 83:72 i meč je praktično na tri minuta i 15 sekundi do kraja bio rešen.

Turci su nakon toga priveli utakmicu kraju i upisali šestu pobedu (dve izgubljene). Slovenija ima dve pobede i šest poraza i poslednja je iza Ukrajine (4-4), Crne Gore (4-4). Trećeplasirana je Letonija sa skorom 5-3, a prvoplasirana je Španija sa samo jednim porazom i sedam pobeda.

Crnogorci su u svom meču savladali Ukrajince sa 90:84. Do kraja kvalifikacija su ostala još četiri kola, ali će Slovenija vrlo teško moći na Mundobasket u Kini naredne godine.