Dončić je i zvanično postao kralj - Real šampion!

> 22:26

Ni 10.000 navijača nije pomoglo Fenerbahčeu da odbrane titulu.

Zidan: Spremni smo!

Real Madrid je osvojio titulu u Evroligi. Veoma zasluženo, bili su bolji gotovo 38 minuta i zaslužili su ovu pobedu. Samo par stotina navijača je došlo da bodri Madriđane i oni su pomogli svom klubu.

Fenerbahče je dobro otvorio ovaj duel. Brzo su postigli pet poena i poveli 5:0. Dončić je prvih 6 poena dao za svoju ekipu i pokazao da se nije uplašio ove utakmice i da je spreman. U prvih pet minuta je dobro funkcionisala unutrašnja linija Fenera ali su se prvi problemi javili nakon samo minut i po kada je Veseli napravio dva brza faula, pa potom i Ahmet Duverioglu koji je odlično počeo utakmice (8 poena), takođe je napravio dva penala sredinom prvog perioda.

Real je konsolidovao svoje redove i serijom 7-0 prvi put prešao u vođstvo i finiširao prvu četvrtinu rezultatom 21:17.

Real je drugu četvrtinu otvorio serijom 4-0 i povećao prednost. Nakon tajm-auta Željka Obradovića, Nikolo Meli je vezao 7 ekspresnih poena i vratio Fener na jedan posed lopte. Real je počeo da greši i nisu iskoristili dva napada što su kaznili Veseli i Meli. Dončić se vratio u igru sredinom druge četvrtine ali je već u prvom napadu napravio faul u napadu. Interesantno je da je Pablo Laso u prvih 15 minuta rotirao svih 12 igrača dok na drugoj strani, interesantno Naneli nije ulazio u igru.

Do kraja drugog perioda videli smo rovovsku borbu, onakvu kakvu samo finale može da priredi. Na minut pre kraja prvih 20 minuta, Vred Vonamejker je sa penala vratio minimalnu prednost Feneru. Onda nakon toga ide trojka Kerola, pa Slukasa na drugoj strani. Real je potom nije realizovao napad kao ni Fener tako da je prvih 20 minuta pripalo braniocu titule.

Real je odlično otvorio drugo poluvreme, napravili su seriju 7-0. Fener je u tim momentima ponovo ličio na onu ekipu s početka druge četvrtine kada su dosta grešili. Fabian Kozer je bio x faktor u trećoj četvrtini, postigao je 12 poena. Fener je probao da priđe, Meli je napravio miniseriju ali kad god su probali da se približe Real je odgovarao šutom za tri. Jan Veseli je prvo promašio zicer pa potom napravio nesportski faul nad Dončićem u trenucima kada se Fener približavao. Nakon postignutih bacanja, sa zvukom sirene je pogodio Kerol za tri. Fener je do tog trenutka postigao samo 4 trojke dok su na drugoj strani "kraljevi" postigli 8 što dovoljno govori zašto su Madriđani vodili gotovo celu utakmicu. Real je u poslednjih 10 minuta otišao sa +8, 63:55.

U poslednjem periodu Fener je počeo loše a Real je znao to da iskoristi. Mučili su se dosta u napadu, odbranu su pojačali ali pored Melija nije bilo igrača koji će rešiti utakmicu. Ušlo se u poslednja 3 minuta i Real je povećavao prednost. Na 2 minuta pre kraja se desio interesantan momenat, Vonamejker je posle skoka u napadu promašio čist zicer što dovoljno pokazuje u kakvom su raspoloženju bili celu utakmicu. Ipak Fener nikada ne odustaje. Ljulj i Dončić su dobili po petu ličnu i Istanbulska ekipa je napravila seriju 7-1 i prišla na samo jedan posed loptu, Dikson je pogodio trojku i Fener je prišao na -3. Napravljen je faul na Kozeru koji je promašio oba bacanja ali je Trej Tompkins uhvatio loptu u napadu i dao zicer. To je bilo to, rezultat glasi 85:80.

Jedini koji je celu utakmicu bio na nivou je Nikolo Meli koji je nastavio da pogađa i u poslednjoj četvrtini ali nije mogao sam. Real je imao više raspoloženih igrača, Dončić, Kozer, Tavares, Kerol, Tompkins. U svakom momentu su svi dali veoma bitan doprinos. Ko je god ušao napravio je razliku na terenu. Bilo je oscilacija i u njihovoj igri ali su jedni druge podizali i Madriđani su imali više raspoloženih igrača u odnosu na Fenerbahče.

Najefikasniji u pobedničkoj ekipi je bio x faktor Reala i najbolji igrač finalne utakmice, Fabian Kozer sa 17 poena. Luka Dončić je dodao 15, Tompkins 10, Kerol 9 i neverovatni Tavares 8. Dominirao je pod obručima i niko nije mogao loptu da mu uzme. Na drugoj strani Meli je postigao 28 poena, 14 je dodao Vonamejker. MVP finalnog turnira je Luka Dončić kojem je ovo četvrta individualna nagrada koju je dobio u roku od par dana.

Turcima je trebao još neko pored Melija. U poslednjoj četvrtini je to bio Vonamejker ali je i on promašio neke otvorene šuteve koji su možda mogli da smanje razliku.

Ovo je neverovatan uspeh Madriđana. Kada pogledamo kako su išli kroz sezonu i kako su se borili sa povredama, zaslužili su ovu pobedu i pokazali da su veliki kada je teško. Luka Dončić se na pravi način oprostio od Evropske košarke i to je zaslužio. Zvanično je postao kralj!

NEVEROVATNA UTAKMICA - Žalgiris dobio za treće mesto!