Košarkaši Crvene zvezde Telekom pobedili su Partizan NIS sa 95:85 i poveli sa 2-1 u polufinalnoj seriji ABA lige

Zvezda uz +10 do 2-1!

> 23:33

'Crveno-beli' su slavili sa 73:64 u prvom duelu, potom je bilo 70:68 za šampiona Srbije, a četvrta utakmica zakazana je za nedelju od 21 čas, kada će ponovo domaćini biti 'crno-beli'.

Eventualna majstorica biće na programu u sredu, a u slučaju da bude potrebno, Zvezda će biti domaćin.

Partizan je bio taj koji je bolje ušao u susret, ali se Zvezda potom probudila i zaigrala znatno bolje i održavala prednost. 'Crveno-beli' su najubedljiviju prednost imali u trećem periodu, kada su išli i do plus 16, da bi Partizan uspeo da se vrati u poslednjoj četvrtini, ali su izabranici kada je šampion Srbije prišao na poen razlike napravili seriju 12:0 zahvaljujući sjajnom skoku i tako praktično rešili utakmici. Iako je Partizan na sve načine tražio svoju šansu do kraja meča, Zvezda je na kraju uspela da se odupre i zasluženo slavi.

Najbolji u trijumfu Zvezde bio je Nikola Kalinić sa 25 poena i osam skokova, Čarls Dženkins je dodao 22 poena i četiri skoka, a Boban Marjanoviž 11 poena i sedam skokova. Dvocifreni učinak imao je i Luka Mitrović sa 11 poena, devet skokova i pet asistencija.

Kod Partizana, Dragan Milosavljević je upisao 23 poena, Milan Mačvan je imao 17 poena i pet skokoa, dok je Džoš Akojon utakmicu završio sa 14 poena. Uz njih, istakao se i Nikola Milutinov sa deset poena.

Treću utakmicu polufinalne serije obeležilo je dosta koškanja igrača dva tima, koji su bili u granicama normale, ali je posebno nervozan bio Aleksandar Pavlović. Prvo je u drugom periodu imao verbalni sukob sa Nikolom Kalinićem, koji je prekinuo sudija Ilija Belošević, da bi ga trener Duško Vujošević potom poslao na 'hlađenje'. Drugi potez izveo je u drugom poluvremenu, kada je posle čarki sa Brankom Lazićem beka Zvezde udario u međunožje i zaradio nesportsku grešku.

Tok meča.

Oba trenera su se od starta utakmice odlučila na drugačije startne petorke na prethodnim utakmicama, u Partizanu je starter bio Đumić, a kod Zvezde Lazić i Dangubić. Zvezda je na samom startu izborila loptu i odmah povela preko Marjanovića, koji je brzo povisio na 4:0 sa slobodnih bacanja posle faula Đumića. 'Crno-beli' su seriju Zvezde prekinuli košem Tepića, a potom su udvojili Marjanovića, izborili loptu i zahvaljujući Đumiću izjednačili - 4:4.

Već u prva dva i po minuta utakmice, Dangubić je napravio tri lične greške, pa ga je zamenio Blažič, a usledili su laki poeni Partizana za 8:4 preko Mačvana i Milosavljević, kao i promašaji Vilijamsa na drugoj strani. Samo nekoliko trenutaka pošto je ušao u igru, Blažič je ishitreno reagovao i nesportski faulirao Mačvana, koji je pogodio oba penala za 10:6.

Seriju Partizana prekinuo je Marjanović, koji je izborio faul uz koš i primakao Zvezdu na minus jedan, ali je Milutinov, koji je ušao u igru umesto Đumića, bio siguran odmah potom na drugoj strani. Partizan je bio veoma agresivan u odbrani u tim trenucima, što mu je donosilo kontranapade, ali nije uspeo da ostvari osetniju prednost. Posle pet minuta, 'crno-beli' su imali prednost 13:11, posle polaganja Blažiča, kojem su to bili prvi poeni na utakmici.

Zvezda je potom reagovala i zaigrala angažovanije u odbrani, što je rezultiralo osvojenom loptom i zakucavanjem Marjanovića, trojkom Kalinića i polaganjem Jovića za vođstvo 18:13. Partizan je uzvratio trojkom Akojona, čime je prekinuo niz od tri napada bez koša, a upravo je američki plej na drugoj strani potom faulirao Jovića, koji je bio siguran sa penala, da bi usledio ishitreni šut Akojona, koji je kaznio Kalinić za 22:16.

'Crno-beli' su mnogo grešili u napadu, što je Zvezda kaznila preko Kalinića i Mitrovića, koji su svom timu doneli najveću prednost u prvom periodu, od plus osam (26:18). Akojon je do kraja prve četvrtine uspela samo da smanji na šest razlike polaganjem Akojona.

U prvom minutu drugog perioda crveno-beli koševima Dženkinsa i Kalinića prvi put stižu do dvocifrene prednosti, nakon čega Trepić pogađa za Partizan, a Pavlović počinje da se nervira zbog žestokog pritiska Kalinića u odbrani. Dženkins prvom trojkom odvodi Zvezdu na +11 (33:22), dok Partizan nastavlja da se muči u napadu.

Partizan je pokušao zonom da zaustavi nalet 'crveno-belih', ali je trojkom razbija Kalinić za plus 14, da bi Milutinov posle sjajne asistencije Tepića doneo teške poene domaćinu (41:29). Zvezda je u narednim minutima održavala dvocifrenu prednost, poene su postizali Vilijams i Mitrović, dok su na drugoj strani Partizan u igri držali Mačvan i Tepić, koji je zaostatak 'crno-belih' spustio na deset poena (47:37).

Milosavljević je posle tajm-auta Zvezde postigao trojku za 49:40, da bi Lazić potom kaznio lošu odbranu rivala i vratio dvocifrenu prednost. Oba tima su nastavila sa veoma oštrom igrom, koju je odlikovao veliki broj faulova, a Zvezda je kontrolisala igru u skoku i tako je održavala prednost. Međutim, zahvaljujući Milosavljeviću i Mačvanu, Partizan je pred poslednji napad Zvezde u prvom poluvremenu uspeo da se primakne na sedam razlike (51:44), a tim rezultatom se posle promašaja Dženkinsa otišlo na odmor.