Fener slomio Baskoniju, atinski derbi pripao "Zelenima"

> 23:23

Košarkaši Fenerbahčea sa 74:72 su pobedili Baskoniju, PAO bolji od Olimpijakosa sa 93:80, Barsa bolja od Himkija sa 87:80.

Milano i Kortina domaćini ZOI 2026?

Baskonija i Fenerbahče su odigrali veoma neizvestan i napet meč, ali je tim Željka Obradovića na kraju odneo pobedu, svoju petu. Baskonija je u trećem periodu vodila sa +7, ali se ekipa u Istanbula brzo vratila.

Pogotcima sa slobodnih bacanja Nikole Kalinića Fener je došao do prednosti od jednog poena, a Baskonija je imala priliku da preuzme vođstvo u samoj završnici. Redom su promašivali Džening, Šengelija i Diop, a zatim su Turci konačno zagradili i uhvatili defanzivni skok, da bi Džening napravio nesmotren potez.

Amerikanac je došao do lopte, ošamario Slukasa, slučajno, ali su sudije posle gledanja snimka utvrdile da je taj potez vredan nesportske greške. Baskonija se nije oporavila od toga, te su Slukas i Datome penalima priveli meč kraju u svoju korist.

Datome je bio najefikasniji sa 16, Lovernj je imao 15, a Kalinić, Slukas i Veseli su imali po devet poena. Marko Gudurić upisao je samo jedan poen za 18 minuta igre. Kod poraženih najbolji je bio Diop sa 17 poena i šest skokova. Šengelija je upisao 15, a istakao se sa četiri ukradene lopte, dok je dvocifren bio i Patrisio Garino sa deset poena.

Panatinaikos je na svom terenu savladao gradskog rivala Olimpijakos sa 93:80.

Prvo poluvreme je pripalo Pirejcima, na odmor su otišli sa sedam poena prednosti. U nastavku, druga priča. PAO nošen Lekavičijusom i Tanasisom Andetokumbom su napravili seriju i dobili treći period sa 12 poena razlike i u poslednjih 10 minuta otišli sa +5.

"Zeleni" su nastavili da povećavaju prednost, Lekavičijus je zaista bio sjajan a na kraju je razlika postala nedostižna za tim iz Pireja. Najefikasniji upravo Lekavičijus sa 17 poena, ali je interesantno da nije imao nijedan skok, kao ni jednu asistenciju, ukradenu loptu ni blokadu, uz tri izgubljene, pa je sakupio samo šest indeksiranih poena.

Nik Kalates je meč završio sa 14 poena i po sedam skokova i asistencija, 12 poena dodao je Adetokumbo, dok su po 10 upisali Džejms Gist i Met Lodžeski. U Olimpijakosu usamljeni Printezis sa 26 i Janis Tima sa 17 poena, dvocifren je bio još samo Milutinov sa 11 postignutih poena uz pet skokova..

Košarkaši Barselone savladali su Himki sa 87:80 kao gosti u 6. kolu Evrolige, što im je bio četvrti uzastopni trijumf u eltinom takmičenju.

Izjednačena igra je viđena u prvom poluvremenu, pa je takav bio i rezultat nakon 20 minuta košarke - 38:38. Ipak, jedna četvrtina bila je dovoljna izabranicima Svetislava Pešića da dođu do nove pobede u Evroligi. Sjajno su odigrali treći period koji su dobili sa 29:21. U poslednjem kvartalu, Katalonci su samo održavali razliku i nisu dali protivniku šansu za preokret.

Najefikasniji u pobedničkoj ekipi bio je Tomas Ertel sa 18 poena, pratili su ga Ante Tomić i Kris Singlton sa po 16. Kod Himkija najbolji su bili Aleksej Šved sa 27 i Toni Kroker sa 17.